Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen Beslenme

                Günümüzde pek çok beslenme şekli bulunmaktadır. İnsanlar kendi kültürleri ve seçimlerini beslenme şekillerine de yansıtmaktadırlar. Bunlardan bir tanesi de vejetaryen beslenmedir. Bu beslenme şekli temelinde hayvanlara karşı duyulan sevgi sonucunda ortaya çıksa da kimi insanlar da sadece et sevmediklerinden dolayı bu beslenme akımına dahil olmuşlardır. Bu beslenmenin artıları olduğu gibi pek çok eksi yönleri de bulunmaktadır.

Vejetaryen Beslenmenin Yararları Ve Zararları

                Bu beslenme şekli temelinde sağlıklıdır ancak dikkatli bir şekilde uygulanmadığı zaman pek çok sağlık problemine de yol açabilir. Nedeni ise bitkisel besinler doymuş yağ bakımından fakir, vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengindir. Bu yüzden de vejetaryen beslenmede protein konusuna çok dikkat etmelidirler. Bu beslenme biçimi kalp ve damar hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Çünkü hayvansal besinlerin toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin oldukça fazla olduğu bilinmektedir.

En Önemli Konu Protein

                Her beslenme şeklinde bir denge olması gerekmektedir. Karbonhidrat, yağ ve proteinin de dengeli bir biçimde alınması gerekmektedir. Proteinler genellikle hayvansal gıdalarda bulunduğu için vejetaryen beslenme konusu çok hassas bir konu haline gelmektedir. Bu yüzden bitkisel protein kaynaklarını iyi bilip ona göre beslenmek gerekmektedir. Diğer türlü büyük bir protein açığı ortaya çıkabilmektedir. Siz de bu beslenme konusundaki tavsiyelere uyup dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimi ortaya çıkarın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ