Sezaryen Sonrası Egzersiz

Sezaryen Sonrası Egzersiz

Sezaryen Sonrası Egzersiz

Dokuz ay süren bir yorgunluğun ve bitmişliğin ardından o gün gelir ve çocuğunuzu doğurmaya hazırsınızdır. Fikren kendinizi hazır hissetseniz de vücudunuz doğumun normal olmasına izin vermeyecektir. Oluşan bazı olağan dışı durumlar sonucu doğumun ameliyat ile gerçekleşmesi gerekebilir. Ameliyat ile gerçekleştirilen doğuma sezaryen denilmektedir. Sezaryen sırasında verilen uyuşturucu maddeler ile hiçbir ağrı sızı hissedilmez ama sonrasında doğum yapan bayanın hayatı zehir olabilmektedir. Çünkü hareket ederken kısıtlama yaşadıkları gibi, bu hareketleri yaparken büyük acılar çekerler.

Acılı egzersiz olmaz

Çekilen bu ağrılar ve acılardan dolayı hamilelik sürecinde alınan kiloları vermek için değil sezaryen sonrası egzersiz, hareket etmesi bile dayanılmaz olacaktır. Hamilelikte almış olduğunuz kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız ve sezaryen ile doğum yaptıysanız ameliyat yaralarının kapanması ve tam anlamıyla iyileşebilmeniz için en az bir veya duruma göre iki ay beklemeniz gerekir.

Bu süreçte yediklerinize dikkat edin

Hamilelik kilolarınızdan kurtulmak için bekleyeceğiniz bir aylık süreçte beslenmenize dikkat ederek kilo vermek için vücudunuzu hazırlayabilirsiniz. Ancak bu bir ay sonrasında sezaryen sonrası egzersiz hareketlerine başlayabilirsiniz.

İlk başlarda hafif hareketlerden başlamanız önerilir. Bir deneyin, ameliyat bölgesinde hala ağrı veya sızı varsa bu biraz daha beklemeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Eğer ağrı ve sızı yoksa sezaryen sonrası egzersiz hareketlerine başlayabilirsiniz. Dayanabileceğinizi düşünüyorsanız egzersizlerin şiddetini arttıra da bilirsiniz. Ancak kendinizi fazla zorlamamanız gerekir.    

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ