Şeker Hastalığında Beslenme

Şeker Hastalığında Beslenme

Şeker Hastalığında Beslenme

Adından da anlaşılacağı gibi şeker hastalığında beslenme şekerden uzak durulacak şekilde daha sağlıklı gıdalarla ve kesinlikle şeker içermeyen maddelerle beslenilmelidir. Temek öğe burada karbonhidrat miktarını dengeleyerek yeterli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır. Süt ürünleri,  et ürünleri, tahıl ürünleri, sebze ve meyveler yer alacak şekilde beslenme şekli oluşturulmalıdır.

Şeker Hastalığında Tip1 ve Tip2

                Şeker hastalığında beslenme tip1 ve tip2 şeklinde ayrılarak besinler ayarlanmalıdır ve ona göre beslenme listesi oluşturulmalıdır. Mesela bir tip1 hastası baklava yiyebilir ama ensülin kullanırken de baklavadaki karbonhidrat miktarını ayarlayıp ona göre ensülin kullanmalıdır. Tabi baklavayı da fazla kaçırmamak gerekiyor. Aksi takdirde bir şeker hastasının durumu kötüye gidebilir bunun gerçekleşmemesi için yeteri miktarda yemelidir.

Nelerden Uzak Durulmalı?

En başta elbette ki beyaz şekerden uzak durmalıyız ve içerisinde bol miktarda şeker bulunan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Şeker hastalığında beslenme bu şekilde olmalı ve kan şekerini yükselten beyaz ürünler özellikle kısılmalıdır. Sağlıklı beslenmenin temelinde de bu vardır; tam tahıl ürünleri, beyaz ekmek yerine çavdar ve tam tahıllı buğday ekmeği ve benzeri ürünler tercih edilmelidir. Şeker türü fazla olan meyvelerde mesela muz gibi ve benzeri meyveler elbette ki yasak değil ama bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Şeker hastaları süt yoğurt, peynir gibi protein değeri yüksek olan ürünler kan şekerini yavaş yavaş artırır ve bu şekilde tüketmelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ