Sağlıklı Beslenme Ve Spor

Sağlıklı Beslenme Ve Spor

Sağlıklı Beslenme Ve Spor

                Günümüzde insanların en önem verdiği şey şüphesiz ki sağlıktır. Bu yüzden de çoğu insan sağlıklı beslenme ve spor peşinde koşmaktadır. Ancak bu konuya kendilerini fazla kaptırıp yanlış yollara da saptıkları olmaktadır. Bunlardan bir tanesi kas yapmak için yağ tüketimini aşırı kısıtlamaktır. Bunun sonucunda günlük enerjilerinin yüzde yirmisini aldıkları yağlardan mahrum kalmaktadırlar. Yağlar, üreme sağlığından kemik gelişimine kadar, hücre yenilenmesinden kan pıhtılaşmasına kadar pek çok görevi üstlenen vitaminlerin vücut tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden bu konuda aşırı kısıtlamaya gitmek oldukça yanlıştır.

Karbonhidrat Tüketimi

                Yapılan hatalardan bir tanesi de karbonhidrat tüketimini azaltmaktır. Karbonhidrat yorgunluk oluşumunu önleme ve kan şekerinin ani düşmesini önleme gibi önemli görevlere sahiptir. Bu tüketimi azaltmak insana faydadan çok zarar vermektedir. Bunun yanı sıra egzersiz öncesi herhangi bir ara öğün tüketmemek de yapılan yanlışlardan birisidir. Bu ara öğün kan şekerinin düşmesini önlemekte, kas korunmasını sağlamakta ve de yorgunluğun da bir nebze önüne geçmektedir. Yani egzersiz öncesi ara öğün oldukça önemlidir.

Tüketilen Sıvı Miktarına Dikkat

                Yapılan hatalardan bir tanesi de yetersiz sıvı tüketmektir. Yeterli sıvı tüketimi size yorgunluğun geciktirilmesi, kas kramplarının önüne geçilmesi ve sakatlıkların önlenmesi gibi önemli yararlar sağlamaktadır. Siz de sağlıklı beslenme ve spor dengesini yakalayabilmek için tükettiğiniz sıvı miktarına dikkat edin ve sağlıklı yaşayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ