Hamilelikte Spor Hareketleri

Hamilelikte Spor Hareketleri

Hamilelikte Spor Hareketleri

Biliyoruz ki spor hareketleri her zaman bizlerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için en önemli ihtiyaçlarımız arasında yer almaktadır. Fakat bazı durumlarda bazı hareketler bizlere zarar verebilmektedir. Bu konuda en önemli yere sahip olan hamilelikte spor hareketleri gerçekleştirilirken oldukça dikkat etmek gerekebilir. Çünkü bebeğinize bir etki yaratmayacak şekilde spor hareketleri seçilmelidir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için yapılan yanlış spor hareketleri bebeğinize ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden hamilelik durumlarında spor hareketi gerçekleştirirken dikkatli davranmanız oldukça önemli bir yere sahiptir.

Gebelikte yapılan en risksiz ve uygun sporlar arasında yürüyüş yer almaktadır. Kendinizi çok yormayacak şekilde yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Elbette ki yürüyüş esnasında bebeğinize zarar verebilecek hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Aşağıda ki maddelerde hamilelikte spor hareketleri hakkında kısaca bilgiler yer almaktadır.

  • Gebeliğin her döneminde yürüyüşler yapılabilir. Fakat terlemeden ve kendinizi çok yıpratmadan hafif ya da hafif hızlı tempoda yürünebilmektedir. Son aylarda ise karnın büyüdüğü için çok aşırı tempolar uygulanmamalıdır.
  • Karın ve bel kaslarınızı geliştirmeniz sizlere doğum esnasında yardımcı olacaktır. Fakat bu hareketleri yapmadan önce kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bazı hareketler bazı kişilerde sorun yaratabiliyor.
  • Bağdaş pozisyonu kurarak, öne eğilecek şekilde sırt kaslarınızı gerdirebilirsiniz. 10’ar saniye durarak bu işlemi 5 defa tekrar edebilirsiniz.
  • Yere sırt üstü yatarak, dizlerinizi hafif kırık bir şekilde konuma getirin. Ellerinizi ayaklarınıza yaklaştıracak şekilde ulaşmaya çalışın. Yani bir nevi mekik hareketi. Bu 10 kere tekrar edilir ve doğum için en önemli kas gurup olan karın kaslarını çalıştırır. Elbette ki yanlış hareketlerden kaçınmak için doktora danışılarak yapılmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ