Hamilelikte Nasıl Beslenmek Gerekir

Hamilelikte Nasıl Beslenmek Gerekir

Hamilelikte Nasıl Beslenmek Gerekir

Hamile olduğunuzu öğrendiniz fakat ne yapmanız gerekiyor, nasıl beslenmeniz gerekiyor bilmiyorsunuz. Bu yazımız hamilelikte nasıl beslenmeleri gerektiğini bilmeyen anne adaylarının, hamilelikte ( gebelikte) nasıl beslenmek gerekir bilmeyen anne adaylarını bilgilendirmek amaçlıdır. Halk arasında hamile kadının iki kişilik beslenmesi gerektiği söylense de bu yanlış bir bilgidir. Hamilelik dönemindeki beslenme bebeğinizin ve sizin sağlığınızı önemli derecede etkileyecektir. Anne adayının hamilelikteki beslenme şekli bebeğin ileriki hayatının sağlık ölçütünü etkileyecektir. Hamilelik döneminde kilo vermek uğruna diyet yapmaktan kaçınılmalıdır. Hamileliğin ilk ayları bazı anne adaylarında mide bulantıları yüzünden kilo kaybıyla geçebilir.

Hamilelikte Nasıl Beslenmek Gerekir

Böyle durumlarda endişelenmeden kadın doğum doktorunuzla görüşerek, doktorunuzun uygun gördüğü bulantı giderici bazı ilaçlar kullanabilirsiniz.  Hamilelik döneminde anne adayının temel besin kaynaklarından yeteri kadar ve düzenli olarak tüketmesi gerekir. Anne adayı yağ ve şekerden olabildiğince uzak durmalıdırlar. Yemeklerde kullanılan tuzun iyotlu tuz olmasına özen göstermek gerekir.  Anne adayı günde en az iki litre su içmelidir.

Anne adayının günde iki yüz elli kalori fazladan almaları gerekir. Hamilelik döneminde normal kilolu olan bir anne adayının alması gereken kilo miktarı on kilo ile on üç kilo arasındadır.Fazla kilo alındığında bebek daha sağlıklı olacak diye bir şey söz konusu değildir.  Hamilelik döneminde kahve çay kola gibi kafein içeren içecekleri tüketmemek gerekiyor. Hamilelik döneminde anne adayı sigara kullanmaktan kaçınmalı, sigara kullanılan ortamlarda, sigara dumanına maruz kalmamalıdır.

Hamilelikte Nasıl Beslenmek Gerekir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ