Hamilelik Psikolojisi

Hamilelik Psikolojisi

Hamilelik Psikolojisi

Kadınlar yapıları gereği erkeklere nazaran daha duygusal bir yapıya sahiptirler.Kadınlar hamile olduklarını  öğrendikten sonra farklı ruh hallerine girerler. Hamile olduğunu öğrenen her kadın muhakkak ki sevinir. Sevinmekle beraber kaygılar alır anne adayını. Hamilelik psikolojisi değişken bir ruh hali içinde bulunmanıza sebep olur. İçinizde büyüyen bir canlının olması, sizden bir parçayı taşımanız, anne adayı olmanız muhakkak ki tarifi olmayan bir mutluluk olsa gerek. İlk  üç aylık dönem hormonlarınızında etkisiyle, mide bulantıları, baş dönmelerinin sebebiyle duygularınızın en yoğun olduğu dönemdir. Hamilelik ilerledikçe hamilelik psikolojisi de değişkenliğe uğrar. Bebeğiniz bedeninizde gün gün büyürken ona zarar vermekten korkarak her adımınıza daha fazla dikkat edersiniz.

Bebeğiniz büyürken , hergün bebeğinizle birlikte sizde beraber kilo almaktasınızdır. Hamileliğin son aylarında kilo alan anne adayı; hamilelik psikolojisinden dolayı bebeğim büyüyor diye sevinirken aynı anda kilo alıyorum eşimin ilgisi azalıyor diye düşünerek üzülebilir. Her ne sebeple olursa olsun anne adayı anne karnındaki bebeğin stresten olumsuz etkilendiğini bilmelidir. O yüzden anne adayları stresten olabildiğince uzak durmalıdırlar.

Hamilelik psikolojisi her kadında farklı olmakla beraber genellikle oldukça benzer durumlarda kendini göstermektedir. Örneğin ara ara ağlama nöbetleri, bol bol trip olarak eşlerine dönüş yaparlar. Tabi ki sadece hamilelik aşamasında değil doğum sonrasında da bu durumlar bir süre daha devam edecektir.

Hamilelik Psikolojisi hakkında uzmanlardan açıklama video

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ