Ergenlik Döneminde Beslenme

Ergenlik Döneminde Beslenme

Ergenlik Döneminde Beslenme

                Beslenme konusu oldukça dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Çünkü her dönemin beslenme ihtiyacı değişiktir. Buna göre de bir beslenme düzeni oluşturmak gerekir. Bu dönemlerden birisi de şüphesiz ki ergenliktir. Gelişimin önemli adımlarının atıldığı ergenlik döneminde beslenme dönemi, belki de en hassas dönemdir. O yüzden yenilen şeylere çok dikkat edilmesi gerekirken gereksiz şeylerden de uzak durulması gerekmektedir.

Hızlı Beslenme Alışkanlığı

                Günümüz çocuklarının en büyük düşmanlarından bir tanesi de ayaküstü beslenme olarak bilinen fast food beslenmedir. Bu beslenme ile birlikte kolestrol ve çeşitli kilo problemleriyle boğuşmak olasıdır. Buna engel olmak için de ilk olarak bu alışkanlık son bulmalıdır, daha sonra ise kahvaltı alışkanlığı ve beslenme düzeni alıştırılmalıdır. Ayrıca bunların yanında su içme alışkanlığı da oldukça önemlidir. Ayrıca ergenlik döneminde beslenmeyi doğru yapabilmek için asitli içecekler ve hazır meyve sularından da uzak tutmanız gerekmektedir. Eğer çocuğunuz doyduysa ısrar etmenizin bir anlamı yoktur. Ayrıca siz bunları çocuğunuza öğütlerken bunları zorla yaptırmayıp nedenlerini bir bir açıklayınız. Bu şekilde daha sağlıklı bir öğretim şekline imza atmış olursunuz.

Spor Dalına Yönlendirin

                Ayrıca çocuğunuzu herhangi bir spor dalına yönlendirmeniz de onun sağlığı açısından oldukça yararlı bir gelişme olacaktır. Son olarak da yemeklerini televizyon ve bilgisayar karşısında yemesine de izin vermeyiniz. Beslenme düzenine ulaşmak için ilk olarak her türlü düzenin de beraberinde gelmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ