El Örgü Hırka Modelleri

El Örgü Hırka Modelleri

El Örgü Hırka Modelleri

İnsanlığın varoluşunda beri var olan yaşam mücadelesinin önemli bir ayağı olan kış mevsiminde insanlar soğuk havalardan korunabilmek için sıcak yerlere gitmiş, kaldıkları yerleri ısıtmaya çalışmış ve sıcak kalabilmek için kalın bir şekilde giyinmişlerdir. İlk dönemlerde buldukları kalın şeyleri üzerlerine örtme şeklinde olan bu korunma ilerleyen zamanlarda insanın yeni şeyleri keşfi ile giyinme ile kendini göstermeye başlamıştır. Doğaya hükmetmeyi öğrenen insanlar yünlerden veya farklı maddelerden iplik yapmayı ve bu ipliklerden de örgü yapmayı öğrenmiş ve yeni giysiler üretmeye başlamıştır. Bu buluşla birlikte gelişen el örgü hırka modelleri ise günümüzde değişik şekillere ve farklı renklere yayılarak her insanın zevkine uygun şekilde üretilmeye başlanmıştır.

İpliğin sanatla buluşması

Yünler sadece kesilmiş tüy parçaları iken iplik haline getirilir ve bu iplikler de örülerek kazak, hırka, süveter, atkı veya bere şekline getirilmektedir. Ancak hırkalar mevsimlik olarak da giyilebildikleri için en çok tercih edilen örgü şeklidir.

Kışın korur, baharda üzerinizi örter

Hırkalar kışın soğuk havalarda vücudun sıcak tutulabilmesi için giyilen en öncelikli örgü elbisedir. Bunlar bahar da ise daha henüz tam ısınmamış havalarda şifayı kapmamak için bizi korur. Bu hırkaların özellikle el örgü hırka modelleri kişilerin el emekleri ile yaptıkları için daha bir kıymetlidir. Bu hırka çeşidinde kişi kendi desenini kendisi oluşturabildiği gibi önceden var olan bir modelin kendine özel şekilde uyarlayarak da örebilir. İster uzun, ister kısa hırkalar her mevsim severek giydiğimiz elbiselerimizdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ