Doğru Beslenme

Doğru Beslenme

Doğru Beslenme

                İnsanların hayatında beslenme büyük önem arz etmektedir. Çünkü beslenme doğru yapılmadığı zamanlarda hastalıklar baş gösterebilmekte, çeşitli denge bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarla karşı karşıya gelmemek için yapılması gereken ise doğru beslenmedir. Peki, bu beslenme nasıl olur?

Dengeli Beslenin

                Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar ışığında söylenebilir ki doğru beslenme dengeli beslenmedir. Dengeli beslenme vücudumuzun ihtiyacı olan temel besin maddelerinin ihtiyaç duyulduğu kadar alınmasıdır. Bizler temel besin maddesi olarak protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktayız.

Protein yumurta ve ette bol miktarda bulunmaktadır. Kahvaltıda yiyeceğimiz bir yumurta ve akşam yemeğinde yenecek kırmızı ya da beyaz et veyahut tavuk protein ihtiyacımızı karşılayacaktır. Her öğün yediğimiz ekmek ve un – unlu mamuller karbonhidrat gereksinimimizi karşılamaktadır. Yağ ihtiyacımızı ise hemen hemen her besin karşılamaktadır. Genel olarak yoğurt, peynir, kızartmalar bizlere yağ deposu görevi yapan besinlerdir.

Bol Sebze Meyve Tüketin

                Vitamin ve mineral ihtiyacımızı ise sebze ve meyvelerden karşılamaktayız. Besin değeri bakımından oldukça zengin olan bu yiyeceklerin bol bol tüketilmesi gerekiyor. Sağlıklı yaşam ve doğru beslenme kapsamında konu içeriğinde mutlaka yer alan sebze ve meyveler bilimsel araştırmalar ile doğrulanmıştır ki vücudumuza iyi gelmektedir.

Su İçin

                Sağlıklı ve dengeli beslenme bakımından iyi olan ve söylenmeden geçilmemesi gereken bir diğer konu da sudur. Vücudumuzun günlük proteine, yağa ihtiyacı olduğu gibi suya da ihtiyacı vardır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ