Diyabette Beslenme

Diyabette Beslenme

Diyabette Beslenme

                Ülkemizde çok yaygın bir şekilde görülen diyabet hastalığı ciddiyetini koruyor. Gelişen tıp ve tıp teknolojileri ile olabildiğince çözülen bu problem hala birkaç detayı bünyesinde barındırıyor. Bu detaylardan birisi diyabet hastalığı olan bir kişinin beslenmesidir. Şayet hasta beslenmesine dikkat etmezse büyük ölçekli olumsuz problemler ile karşı karşıya gelebiliyor. Peki, diyabette beslenme nasıl olmalıdır?

Öğünlerinizi Çeşitlendirin

                Uzmanlara göre bir diyabet hastası yaptığı öğünlerdeki besinleri çeşitlendirmelidir. Bunun sebebi ise her besindeki değerin birbirinden farklı olmasıdır. Bu kapsamda besinler çeşitlendirildiğinde vücudumuzun ihtiyacı olan tüm besin değerlerinden alabilir duruma geliyoruz. Yapılan bir diğer uyarı ise hastaların yemeklerden bir buçuk saat önce kan şekerini ölçmeleridir. İhmal edilmemesi gereken bu ölçüm ile hasta kendini durumunu gündelik olarak izleme fırsatı bulmaktadır.

Az Yiyin, Sık Yiyin

                Doktorların diyabette beslenme konusunda hastalara izlettirdiği politika az yiyin sık yiyin politikasıdır. Çünkü malum hastalığın insanlarda yol açtığı bazı problemler fazla yemeye engel olmaktadır. Gerek sindirim hususunda gerek alınan şeker miktarı hususunda fazla yemek bir diyabet hastası için hiç iyi olmayacaktır.

Diyabet Hastasının Alması Gereken Besinler

                Protein grubundan et, yumurta ve süt, karbonhidrat grubundan başta ekmek olmak üzere patates, un ve undan yapılmış yiyecekler, yağ grubundan süt, yoğurt her gün alınması gereken besinlerdir. Ayrıca bu besinlere ek olarak bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Elbette her yemekten sonra kan şekerinizi ölçmeyi unutmayarak yemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ