Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

                Bugün internet ortamında bulunan sitelerden, televizyonlarca bulunan programlardan duyduğumuz kadarı ile sık sık dengeli ve sağlıklı beslenmeden bahsediliyor. Peki, bu durumun neden bu kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü? Cevabı basit. Dengeli bir beslenme ile sağlıklı bir beslenme sergilemiş olacağız. Sağlıklı beslenme ise vücudumuzu ve sağlığımızı koruyacaktır.

Ne Yapılmalı?

                Geniş bir perspektiften bakılacak olursa dengeli ve sağlıklı beslenme denildiğinde akla ilk gelen yorucu, sıkıcı diyet programlarıdır. Hâlbuki bu yanlış bir düşüncedir. Dengeli beslenmek denildiğinde aç kalmak akla gelmemelidir. Zira dengeli beslenme ne yediğini bilmekle, ne kadar yediğini bilmekle gerçekleşir. Bunu nasıl ayarlayacağımız ise bize kalmıştır.

Öğünleriniz Çeşitli Olsun

                Herhangi bir öğünde yiyeceğiniz besinlerden alacağınız besin maddeleri, vücudumuzun ihtiyacı olan maddelerdir. Ne yiyeceğinize karar vermeden önce vücudunuzun hangi besin maddelerine ihtiyaç duyduğunu bilmek faydalı olabilir. Örneğin bir kahvaltıda protein ve karbonhidrat ağırlıklı yenmesi gerekiyorsan öğlen bir salata ile yapılabilir. Ağır yemekler ise akşam öğününe bırakılmalıdır.

Sebze ve Meyve Dostumuz

                C vitamini bakımından çok zengin olan sebze ve meyveler dengeli ve sağlıklı beslenmemizin önemli parçalarından birisidir. Zira vücudumuzun C ve diğer tüm vitaminlere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı sebze ve meyvelerden kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Siz de sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız hangi besin maddesinden ne kadar alacağınıza dikkat etmelisiniz. Ancak bu sayede sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ