Dengeli Beslenme Piramidi

Dengeli Beslenme Piramidi

Dengeli Beslenme Piramidi

Beslenme vücudumuzun gerekli besinleri alması ve enerji ihtiyacında kullanması için gerekli bir araçtır. Beslenmenin doğru ve ideal olanı yapılmalı ve vücudun dengesinde çıkabilecek problemlere önceden önlem alınmış olunur. Hücrelerimizin ihtiyaçları olan vitamin, karbonhidrat, protein, yağlar ve mineralleri günlük olarak yeterli miktarda alınmalı. Ayrıca her çeşit besinden alınmalı ve sadece protein ve yağ gibi besinlere yüklenmemelidir.

Beslenme Pramidi Nedir

Besinlerin oluşturduğu bir havuz düşünün ve bu havuzun içerisinde aklınıza gelebilecek her türlü yiyeceğin ve içeceğin olduğu.  Bu havuzda istediğiniz şeyi rahatlıkla yiyebilirsiniz fakat birini fazla aldığınız zaman da diğerine yer kalmayacaktır küçük midenizde. Bu nedenle aldığınız ürünleri dikkatle seçerek besin içeriklerini kontrol ederek almalı ve düzenlemelisiniz.

Beslenme Piramidinde Yer Alan Besinler Ve Konumları

Dengeli beslenme piramidi içerisinde yiyecekler farklı olarak konumlandırılmıştır. Az önce bahsedilen havuz sistemini tekrar düşünün ve bu havuzda besinlerin yoğunluklarına göre bir kısmının aşağıda bir kısmınında su yüzeyine yakın yerlerde olduğunu düşünün. Dengeli beslenme piramidi de işte bun havuza benzer bir sistem içerisinde düzene kavuşmuştur. En alt kısmında ekmek, pirinç, makarna gibi ürünler bulunmakta, sonra eşit seviyede sebze grubu ve meyve grubu yerini almıştır. Sonraki bir üst grupta ise yine eşit şekilde paylaşım yapan iki grup yer almakta bunlar sırası ile süt, yoğurt, peynir grubudur. Diğer grup ise et sakatat, yumurta ve kuruyemiş grubudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ