Çocuklarda Ağız Bakımı

Çocuklarda Ağız Bakımı

Çocuklarda Ağız Bakımı

Ağız ve diş sağlığı, bebeklikten ölene kadar her insanın mutlaka dikkat etmesi gereken detaylardan biridir. Henüz kendine yetemeyen çocuklarda da ağız bakımı çok önemlidir. Çocuklarda ağız bakımı konusunda, yaşa ve gelişime göre dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle, çocuğun ilk dişlerinin çıkmaya başlamasından, kalıcı dişlerinin çıkmaya başlamasına kadar geçen süre; çocuğun iyi alışkanlıklar kazanması için oldukça önemlidir.

Bu nedenle, çocuklarda ağız bakımı için özel olarak üretilen, diş macunu ve fırça gibi ürünler; diş fırçalamaya yatkın olmayan çocukların rahat etmesini sağlayacaktır. Ebeveyn gözetiminde fırçalanacak dişler sayesinde, çocuklar hem ağız sağlığına hem de ömür boyu kullanabilecekleri bir alışkanlığa sahip olurlar. Bundan dolayı, ebeveynlerin çocuklarına ağız bakımı konusunda eşlik etmeleri ve mümkünse bunu bir oyuna dönüştürerek; onların ilgilerini çekmeleri yerinde bir davranış olacaktır.

Öte yandan, çocukların dişçiyle ilk tanışmaları da oldukça önemlidir. Dişçiyle erken yaşta tanışan çocuklarda, dişçi fobisinin de daha az görüldüğü bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, çocuklar mümkün olduğunca erken yaşta dişçi koltuğuyla tanışmalıdırlar. Çocuklara dişçinin kötü bir şey olmadığı ve canının hiç acımayacağı gibi noktalar mutlaka anlatılmalıdır. Bu sayede dişçi korkusu oluşmasının da önüne geçilecektir.

Çocuklarda ağız bakımı konusunda bilinmesi gereken bir diğer nokta da; çocukların yatmadan önce dişlerini fırçalamaları ve fırçalama sonrası besin maddesi alınmaması gerektiğidir. Çünkü diş fırçalamasından sonra bir şeyler yenilip içilirse ve o şekilde uyunursa; gece boyu bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ