Çikolata’nın İnsan Sağlığına Etkisi

Çikolata’nın İnsan Sağlığına Etkisi

Çikolata’nın İnsan Sağlığına Etkisi

Çikolata bulunduğu günden bu yana yani Azteklerin çikolatayı keşfinden sonra insanların hep ilgisine maruz kalmış ve çeşitli varyasyonları çıkarak günümüz halini almıştır. Çikolata içerisinde bulunan maddeler nedeniyle insan vücudundaki seratonin hormonunu yani mutluluk hormonunu tetikler. Tetiklenen bu hormon sayesinde insanlar kendilerini daha rahat ve daha mutlu olmasını sağlar.

Nasıl Etkiler?

Çikolata’nın insan vücuduna etkisi bilimsel olarak açıklanmaktadır ve bir hikâyeden ibaret değildir bu nedenle.  Hormonel olarak yaptığı etki ile beraber mutluluk hissi verir.  Fakat bunların dışında insanların çikolatayı genelde kendilerine ödül olarak göstermelerinde fiziksel etkinin yanında psikolojik etkinde olumlu bir biçimde yansımasını sağlar.

Ne Kadar Çikolata Tüketilmesi Gerekir Günlük Olarak?

Uzmanlar her ne kadar mutluluk hissi verdiğini savunsa da günlük belli bir miktardan fazla alınmasını önermektedir. Çoğu çikolata artık günümüzde farklı kakao oranlı içermektedir. Bu nedenle yenilen çikolatanın yüzde 15 kakao oranına sahip çikolatadan 30 gram civarında yenilebilir.  Fakat bitter çikolata gibi bazı çikolata türleri daha fazla kakao miktarlarına sahiptir.  Bazı çikolata türlerinde ise süt eklenmektedir. Bu nedenle çikolata’nın İnsan sağlığına etkisi bir de bu yönden olumlu katkısı vardır. Diğer bir yandan çok fazla yenilmesi durumunda ise dişler başta olmak üzere vücudun farklı yerlerine uzun süreçte zarar verebilmektedir. Her şeyde olduğu gibi alınan besinlerde de kararında vücut içerisinde almak gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ