Beslenme Piramidi

Beslenme Piramidi

Beslenme Piramidi

Canlıların temel ve ortak özelliklerinden olan beslenme herkes tarafından dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Birçok hastalığın sebebi ve tedavisi olarak görülen beslenme alışkanlığı birçok insandaki aşırı kilo probleminin de temel sebebidir. Sizlere beslenme alışkanlığı konusunda yardımcı olacak şeylerden birisi olan beslenme piramidi temel ihtiyacınız olan besin miktarlarını göstererek güzel bir beslenme alışkanlığı göstermektedir. Piramidin en alt kısmında yer alan karbon hidratlar vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu temel besin olarak en çok almanız gereken besinleri göstermektedir. En üst kısmında ise en az almanız gereken sizleri aşırı kilolara yönlendiren yağlar ve tatlılar bulunmaktadır.

Neyi Ne Kadar Yemeliyiz

              En çok almanız gereken besin türü olan karbonhidratlardan sonra meyve ve sebze bölümü gelmektedir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve minareleri sağlayabileceğiniz meyve ve sebzeler sayesinde daha sağlıklı günler yaşayabilirsiniz. Sebze ve meyvelerin bir üst basamağında ise et grubu bulunmaktadır. Siyah ve beyaz etlerin oluşturduğu bu kısımda vücudun ihtiyacı olan protein ve omega3 gibi maddelerin gereksinimi giderilmektedir. Sebze ve meyveye göre daha az tüketilen et grubu da haftada bir iki gün yenerek vücudun ihtiyacı giderilmeli ve sağlıklı bir hayat sürülmelidir.

Herkes İçin Aynı Mıdır?

             Geçmişte yaşadığınız bir sağlık problemi yoksa ve doktorunuz tarafından belirli yasaklar konulmamış ise herkes için bu besinler önemini korumaktadır. Herkes için sağlıklı bir hayat beslenme piramidinden geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ