Beslenme Alışkınlıkları

Beslenme Alışkınlıkları

Beslenme Alışkınlıkları

Beslenme insanlık yaşımın en başından beri var olan ve var olmayı da sürdürecek en önemli yaşamsal etkilerden bir olmayı başarmıştır bugüne kadar.  Günümüze gelindiğinde ise bu konuya daha çocukluk ve hatta bebeklikten önlem alınıyor ve çocukların gelişim aşamalarında da bun uygun yöntemler kullanılıyor.

Zararlı Yiyeceklere Alışma Süreci

Küçük yaşlardan itibaren, ailelerin bilinçsiz yaklaşımı ile beraber çocuklar farklı beslenme alışkanlıkları kazanabilmektedir. ABD gibi ülkelerde yaygın olan ve sonradan ülkemize de sıçramış olan hazır yemek sektörü ve hamburgerler ile beraber yağlı ve besin değeri sadece bazı ögeleri içeren yiyecekler ile zararlı beslenmenin önü açılmıştır.  Bu insanlarda ki tatmin duygusunu kabartmış ve insanların diğer yiyeceklere nazaran bu tarz yiyecekleri alışkanlık haline getirilmesini sağlamıştır.  Bu beslenme alışkanlıkları sonradan obezite gibi daha ağır sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Zararlı Alışkanlardan Arınma

Zararlı olan ve beslenme alışkanlıklarımızı etkileyen, yukarıda belirtilen etkenler ve sonucunda ortaya çıkmış olan bu durumdan kurtulmak alışma sürecinden biraz daha zor geçmektedir.  Çoğu insan bunlardan kurtulmak çeşitli yöntemlere başvurmaya ve uygulamaya karar verirken, bunlardan vazgeçme durumu aynı doğrultuda kolay olmamaktadır. Tatmin duygusunun yerini ya başka bir tatmin duygusuna bırakılması gerekir ve bunun beyinsel olarak aşılması yöntemine girişilmesi gerekir.  Burada kişi önce kendi beynini ikna ederek yola çıkmalıdır ve süreçte gerekli sabrı göstermeli, sonuna gidilerek bu süreçten başarı ile çıkılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ