Beş Duyu Hakkında Bilinmeyenler

Beş Duyu Hakkında Bilinmeyenler

Beş Duyu Hakkında Bilinmeyenler

İnsanoğlu, doğduğu andan itibaren dünyasında olanlara bir anlam vermeye çalışır. Bu anlam verme çabasının temelinde, aslında algılayabildikleri vardır. Yani beş duyusu… Fakat, beş duyu hakkında bilinmeyenler vardır. Herkesin merak etmediği ya da öğrendiğinde ilginç bulduğu şeylerdir bunlar. Örneğin, mavi gözlülerin hepsinin ortak atadan geldiği gerçeği; şaşırtıcı bir bilgidir. Tahmini olarak 10.000 yıl önce ortaya çıkan mavi göz sayesinde, bugün mavi gözlü insanların yaşadıkları biliniyor. Daha önce yaşayanlarsa; hep kahverengi gözlü olarak yaşamışlar.

Bu tip pek çok şaşırtıcı bilgi var aslında. Beş duyu hakkında bilinmeyenlerden biri de, duyularımızın oluşum sıralaması. Anne karnındayken, önce tat ve koku duyularımız gelişiyor. Sonrasında işitme, sonra dokunma ve en son görme duyumuz gelişiyor.

Dokunma duyusunun, endorfin salgısını tetiklemesi de yine beş duyu hakkında bilinmeyenlerden. Endorfin, ağrı ve acı durumlarını dengelemek-geçirmek üzere salgılanan bir hormon. Başımız ağrıdığında ya da canımız yandığında; o bölgeye baskı uygulamamızın altında yatan sebep de bu hormonun salgılanmasını sağlamak.

Öte yandan, gözlerle alakalı da pek çok bilinmeyen var. Göz kaslarımızın, bizi tehlikelerden korumak ve tedbir almamızı sağlamak için özelleşmiş olması bu bilinmeyenlerden. Öyle ki, bir cismin bize doğru yaklaştığını fark ettiğimizde, gözlerimiz çok hızlı bir şekilde cismi görmek üzere hareket eder. Milisaniyeler içerisinde bu bilgi beyne aktarılır. Ve vücut kendini korumak üzere refleks gösterir.

Düşünülünce, insan hala tam olarak keşfedilemeyen sırları üstünde taşıyor olsa gerek. Beş duyu hakkında bilinmeyenler de zaman içerisinde çözülecektir muhakkak…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ