Anne Sütünün Yararları

Anne Sütünün Yararları

Anne Sütünün Yararları

Bilindiği gibi, anne sütü, özellikle ilk altı ay boyunca bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılayabilecek durumdadır. Bu nedenle, doktorlar tarafından ilk altı ay vurgusu sürekli yapılır. Bu kadar besleyici olan anne sütünün yararları da haliyle saymakla bitmez.

Anne sütü, özellikle bebeğin ilk gelişimi için gerekli olan, protein, mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Bu yönüyle, bebeğin beden sağlığının yerinde olması ve gelişiminin düzgün devam edebilmesi için, anne sütü mutlaka düzenli olarak verilmelidir. Besleyici yönüyle ve elbette lezzetiyle, bebeklerin anne sütünü keyifle tükettiklerinden emin olabilirsiniz. Elbette keyifle tüketmeleri sadece besleyici olmasından değildir. Bebeğin bu keyfinin sebebi; anne sütünün yararlarından biri olarak da sayılan, katkı besin maddesi gerekmediğinden, ideal sıcaklığın ve tadın doğru olarak ayarlanmış olmasıdır.

Anne sütünü emerken, bir bebeğin yüz ifadeleri incelenecek olursa; halinden ne kadar memnun olduğu rahatça anlaşılabilir. Ancak hazır mamalarda ya da ilave gıdalarda bu durum görülmeyecektir. İdeal sıcaklığın ve lezzetin tutturulabilmesi, gerçekten de zordur.

Anne sütünün yararlarından bir diğeri, bebeğin kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve diğer minerallerin tam olarak sağlanabilmesidir. Özellikle dengeli beslenen ve sağlığına özen gösteren annelerin, çocuklarının beslenmesi de anne sütünden dolayı sağlıklı olacaktır.

Son olarak, anne sütü ve emzirme; anneyle çocuk arasındaki psikolojik bağı güçlendiren bir unsurdur. Tüm faydalarının bonusu olarak görülen bu detay, anne ve bebek arasındaki kuvvetli bağın sebebidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ