Adet Nedir

Adet Nedir

Adet Nedir

Çocukluktan ergenliğe adım atarken kızlarda vücudun ileriye hazırlanması , yavaş yavaş kadınlığa adım atarken başlayan kanamalara adet kanaması (regl, hayız) adı verilir. Adet olma durumu yani adet kanaması rahim içindeki kalınlaşan tabakanın kanama olarak vajinal yoldan vücuttan atılmasıdır.
Adet olma durumu ortalama iki ile beş gün arasında vajinal yoldan kanama olarak görülür. Adet olurken adet bayandan bayana ağrılı yada ağrısız geçebilir.
Adet döngüsü yirmi bir gün ile otuz beş gün arasında olabilir. Genellikle iki adet olma döneminin arasında yirmi sekiz gün olması normaldir.
Adet kanaması sırasında vücuttan on beş ile doksan mililitre civarında kan kaybı olur. Adet kanamaları ergenlik döneminin başlamasıyla yani ilk adet olma dönemiyle ,menopoz dönemine kadar( hamilelik dönemleri ve emzirme dönemleri hariç) düzenli bir şekilde devam eder.
Adet kanamaları süresince genellikle hijyenik kadın pedleri ve tamponlar kullanılmaktadır. Hijyenik ped kullanımı tampona göre daha yaygındır.Hijyenik pedler kanamanın azlığına çokluğuna göre kişi tarafından belirlenen saatlerde değiştirilmelidir. Tampon kullanıldığı durumlarda ise tamponun her dört saate bir değiştirilmesi gerekir. Adet dönemi günlük hayatımıza engel değildir. Adet döneminde kişisel hijyenimize dikkat etmeliyiz.

Adet Nedir

Adet genç kızlığa ilk adım atıldığı dönemden itibaren doğurganlığın simgesi olarak kabul edilir. Rahime sperm yani erkeklik sıvısı düşmediği sürece menopoz dönemlerine kadar bu adet süreci ( ve tabiki önemli rahim hastalıkları dışında ) devam edecektir.

Her sağlıklı bayan 12 – 49 yaş arası adet döneminde bulunmaktadır. Bu yaş birimleri + veya – unsurlar bulundurmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ