Adet Kanaması Neden Olur

Adet Kanaması Neden Olur

Adet Kanaması Neden Olur

Biz bayanlar her ay düzenli olarak adet ( regl, hayız) oluyoruz. Adet dönemi kimimizde ağrılı , sancılı olurken kimimiz ise ( şanslı olanlarımız) ağrılı günler yaşamıyoruz. Adet oluyoruz adet dönemi stresi yaşıyoruz. Adet kanaması yaşıyoruz yaşamasına da peki adet kanaması neden  olur biliyor muyuz?

Bilimsel adıyla uterusun yani rahimin  içinin yüzeyindeki oluşan damar ve dokuların vajinal yoldan kanama yoluyla vücuttan atılmasıdır. Adet kanamaları sırasında biz kadınların hissettiği sancı ve kasılmalar rahim kasılmalarıdır. Adet kanaması ergenlik dönemiyle beraber başlar.

Adet dönemi her ay belli bir düzende  devam eder.  İki adet arası ortalama yirmi sekiz gündür.Adet olmadan önce vücudumuz bize bazı fizyolojik belirtiler verir. Adet öncesi belirtiler;

-Göğüslerde ağrı

-Göğüslerde şişkinlik

-Göğüslerde hassasiyet

-Baş ağrısı

-Sebepsiz yere sinirli olma durumu

-Yorgunluk

– Stres

Olarak kendini belli eder. Adet kanamasında genellikle tek kullanımlık hijyenik pedler ve tamponlar kullanılır. Hijyenik ped kullanımı daha yaygın ve daha sağlıklıdır. Adet kanaması iki gün  ile yedi gün arasında sürer. Adet olmamızı etkileyen bazı durumlar vardır. Bunlar; rahim içi araç (ria) kullanımı, içeriğindeki hormonlardan dolayı doğum kontrol hapları, idrar  yolu enfeksiyonları, stess, hamilelik dönemi, emzirme dönemi, vücuttaki bazı tümörlerdir. Adet döngümüzün düzeninin bozulmasında en kısa zamanda kadın doğum uzmanına başvurmalıyız.

Adet Kanaması Neden Olur ile ilgili olarak sunduğumuz kadın sağlığı videosunu izleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ